کارتریج چیست؟ بخش دوم: تونرهای غیرمغناطیسی تک رنگ

 

تئوری چاپ کارتریج تونر غیرمغناطیسی (تونرهای تک رنگ سامسونگ و لکس مارک)

آیا می‌دانید کارتریج چیست؟
آیا می‌دانید کارتریج پرینتر چگونه کار می‌کند؟
پرینتر لیزری سامسونگ و لکسمارک تک رنگ چگونه روی کاغذ چاپ می‌کنند؟
آموزش و بررسی روشهای مختلف چاپ کارتریج پرینتر بر روی کاغذ

   

   

کارتریج پرینتر معمولاً در دو نوع جوهری و تونر وجود دارد. کارتریج جوهر یا (کارتریج جوهر افشان) برای پرینترهای جوهرافشان و کارتریج لیزری یا (کارتریج تونر) برای پرینترهای لیزری کاربرد دارد. پس کارتریج تونر یک قطعه مصرفی در پرینترهای لیزری است.

انواع کارتریج پرینتر لیزری(کارتریج تونر) را به شش دسته جداگانه طبقه بندی کرده ایم:
1-  کارتریج تونر مغناطیسی (تونر HP لیزری تک رنگ)
2-  کارتریج تونر غیرمغناطیسی تک رنگ (تونرهای تک رنگ سامسونگ و لکسمارک)
3-  کارتریج تونر غیر مغناطیسی رنگی - تک راه (لیزری‌های رنگی 4600 HP)
4-  کارتریج تونر غیر مغناطیسی رنگی - چرخ و فلکی (لیزری‌های رنگی 1500/2500 HP)
5-  کارتریج تونر HL-1240 برادر (Brother HL-1240)

6-  سیستم های با اجزای دوگانه (دستگاه های کپی آنالوگ شارپ)

 
 

روشهای چاپ کارتریج پرینتر لیزری - قسمت دوم
پرینتر لیزری سامسونگ و لکسمارک تک رنگ

   

2. تئوری چاپ کارتریج تونر غیرمغناطیسی (تونرهای تک رنگ سامسونگ و لکسمارک)

کارتریج سامسونگ و کارتریج لکسمارک لیزری تک رنگ چگونه کار می‌کنند؟
 

بهترین راه شرح و توضیح این نوع کارتریج ها توضیح مرحله به مرحله است.

اولین مرحله فرایند چاپ، آماده سازی است. در این مرحله غلتک شارژ اولیه ولتاژ DC یکنواختی را روی سطح درام OPC قرار می دهد. میزان ولتاژ DC منفی که سطح درام را می پوشاند، توسط تنظیمات شرت پرینتر کنترل می گردد.

در دومین مرحله (که بخش تصویرسازی نیز نامیده می شود) اشعه لیزر به آینه چرخان (که اسکنر نیز نامیده می شود) می تابد. هنگامی که آینه می چرخد، اشعه لیزر به مجموعه ای از لنزهای متمرکز منعکس می شود. این اشعه سپس با سطح درام برخورد می کند و اثر پنهانی تصویر الکترواستاتیکی روی درام می گذارد. در بیشتر کارتریج ها برای پرینت هر صفحه A4 تقریبا درام OPC باید سه دور کامل بچرخد.

سومین مرحله (مرحله ظاهرشدن تصویر) جایی است که تونر توسط بخش ظاهرکننده تصویر، از محفظه تامین روی درام قرار می گیرد. با توجه ولتاژ DC که توسط منبع ولتاژ بالا روی غلتک ظاهرکننده تصویر قرار می گیرد، تونر ها روی آن نگهداشته می شوند. این ولتاژ توسط تنظیمات شدت پرینتر کنترل می گردد و باعث می گردد که تونر کمتر یا بیشتری روی سطح غلتک ظاهرکننده تصویر جذب گردد. این کار در حقیقت تراکم چاپ را کمتر یا بیشتر می کند. تونر در ابتدا با استفاده از مکانیزم تغذیه که معمولا از نوع غلتک فومی خانه خانه می باشد، به غلتک ظاهرکننده تصویر منتقل می گردد. کنترل میزان تونر روی غلتک ظاهر کننده تصویر نیز توسط تیغه ظاهر کننده تصویر (Metal Doctor Blade) انجام می شود و این تیغه میزان پخش تونر روی غلتک ظاهر کننده تصویر را ثابت نگه می دارد. هنگامی که تونر به بخش هایی از غلتک ظاهر کننده تصویر که اشعه لیزر به آن تابیده است، نزدیک می شود، ذرات تونر بخاطر وجود اختلاف پتانسیل با سطح درام، جذب آن می گردند. سپس این تصویر هنگامی که کاغذ توسط غلتک انتقال بار از زیر درام عبور داده می شود، جذب صفحه کاغذ می گردد. قطر کم درام و نیز سختی کاغذ، باعث می شود که صفحه کاغذ از روی سطح درام به آسانی جدا شود. حذف کننده بار ثابت (Static Charge Eliminator) قدرت جاذبه بین سطح منفی درام و سطح مثبت کاغذ را تضعیف می کند. بدون این بخش، امکان پیچیدن برگه های نازک دور درام بوجود می آمد. سپس تصویر هنگام عبور از بین دو غلتک ذوب روی کاغذ می چسبد. غلتک بالایی وظیفه گرم کردن و غلتک پایینی وظیفه فشردن کاغذ روی غلتک بالایی را دارد. غلتک بالایی باعث ذوب تونر روی کاغذ می شود. سطح غلتک بالایی دارای پوشش تفلون سخت بوده که این جنس باعث نچسبیدن تونر به غلتک بالایی و تمیز ماندن آن می گردد.

مرحله چهارم جایی است که درام OPC تمیز می گردد. بطور متوسط 90% تونر در خلال فرایند پرینت به صفحه کاغذ منتقل می گردد. 10% باقیمانده تونر توسط تیغه تمیزکننده از سطح درام جمع شده و تیغه بازیابی آن را به محفظه زباله منتقل می کند.

مرحله نهایی توسط غلتک شارژ اولیه کامل می گردد. این غلتک در این هنگام سیگنال AC در سراسر درام OPC پخش می کند و تمامی تونر باقیمانده در سطح درام OPC را پاک می کند. در این هنگام درام OPC آماده مرحله گرفتن سیگنال DC و شروع مجدد فرایند چاپ می باشد.

کارتریج چیست- روشهای چاپ کارتریج -بخش دوم: تئوری چاپ کارتریج تونر غیرمغناطیسی (تونرهای تک رنگ سامسونگ و لکس مارک)

  

اجزای کارتریج تونر غیرمغناطیسی (کارتریج سامسونگ و لکسمارک تک رنگ)

تونر غیرمغناطیسی: این تونر مورد استفاده در سیستم های غیر مغناطیسی تک جزئی است. پودر آهن در این تونرها یا اصلا وجود ندارد و یا اینکه خیلی اندک است. بیشتر پرینترهای لکس مارک از سیستم تونرهای غیر مغناطیسی استفاده می کنند. مزیت تونرهای غیر مغناطیسی بازده آنهاست. بدین ترتیب که 500 گرم از تونرهای غیرمغناطیسی حدود 20 هزار صفحه و 500 گرم از تونرهای مغناطیسی حدود 10 هزار صفحه چاپ می کند.

غلتک ظاهرکننده عکس: غلتک ظاهرکننده تصویر متشکل از یک استوانه فلزی با لاستیک قالب آن و یک لایه رسانا در بیرون آن می باشد. با استفاده از سیگنال های الکتریکی که از منبع تغذیه ولتاژ بالای پرینتر تامین می گردد، تونر جذب غلتک می شود. برای جذب تونر از هیچ چیز مغناطیسی استفاده نشده است.

تیغه ظاهر کننده: این تیغه بصورت فیزیکی میزان تونر روی سطح غلتک را تنظیم می کند، بدین صورت که تیغه پلاستیکی سیلیکونی آنها را روی غلتک ظاهرکننده تصویر بطور یکسان پخش می کند. این اصطکاک همچنین به طور ایستا تونر را باردار می کند به طوری که یک لایه سطحی از تونر بر روی سطح غلتک مغناطیسی می چسبد. کارتریج تونر غیر مغناطیسی تقریبا همیشه دارای یک تیغه فلزی ظاهرکننده تصویر هستند.

غلتک شارژ اولیه: غلتک شارژ اولیه دو وظیفه دارد، اول اینکه ولتاژ DC را روی سطح درام اعمال کند و شرایط لازم برای نوشتن اشعه لیزر روی آن را فراهم کند. دوم هم اعمال ولتاژ AC روی آن برای کمک به پاک شدن سطح درام می باشد. در بسیاری از سیستم هایی که از کارتریج های غیرمغناطیسی استفاده می کنند، PCR یا غلتک شارژ اولیه درون پرینتر قرار گرفته است و نه در کارتریج.

درام: درام هایی که در کارتریج های یکبار مصرف استفاده می شود، OPC یا نوررسان آلی (organic photoconductors) هستند که به نوع مواد شیمیایی مورد استفاده برای پوشش دادن لوله آلومینیومی که پایه درام است اشاره دارد. تمامی درام ها به نور حساس هستند. بصورت معمول از سه لایه ماده شیمیایی مختلف برای ساخت درام استفاده می گردد. اولین لایه عایق است، دومی لایه واکنشی است که به نور واکنش می دهد و سوم لایه محافظ است. این لایه حفاظتی است که مدت زمان عمر درام را تعیین می کند.

  

نوشته شده توسط mohammad reza.M 2017/08/05 21:49:13 0 نظرات وبلاگ کارتریج,

ارسال یک نظر