چگونه بهترین پرینتر را انتخاب کنیم؟

       

چگونه بهترین پرینتر را انتخاب کنیم؟

بهترین پرینتر مطابق با نیازهای شما کدام است؟

ویژگی‌های پرینتر خوب چیست؟

راهنمای خرید بهترین پرینترهای خانگی

   

   

با وجود ویژگیهای زیادی که در انتخاب پرینتر وجود دارد، پیدا کردن بهترین پرینتر که درست مورد نیاز ما باشد مشکل است. تقریبا با هر ترکیبی از ویژگی‌ها، پرینتری در بازار موجود است. در اینجا می خواهیم با بررسی چند نکته بهترین پرینتر را پیدا کنیم.

 

پرینتر لیزری سیاه و سفید تک کاره - سایت کالاسود

چه نوع پرینتری نیاز دارید؟

سه سوال مفید برای دسته بندی پرینترها عبارتند از:
1- برای کار خاص است یا استفاده عمومی؟
2- برای استفاده در منزل است یا برای استفاده در اداره ؟
3- تکنولوژی پرینتر چیست؟

با دانستن نیازهای خود و به کمک این سه سوال، پرینتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

     

برای شما چاپ متن مهمتر است یا عکس؟

اکثر پرینترهای جوهرافشان که تولیدکنندگان در بازار به عنوان پرینترعکس(photo printer) عرضه میکنند، از نوع عمومی است و برای چاپ متن، گرافیک و عکس استفاده می‌شود. اما پرینترهای خاص عبارتند از: پرینترهای قابل حمل(portable printers)، پرینترهای مختص عکس و پرینترهای برچسب. نوع دیگر پرینترها، پرینتر سه بعدی است که مورد بحث ما نیست. اگر شما به دنبال یک مدل برای چاپ می‌گردید، باید بگویید که آیا پرینتر را برای چاپ عکس می‌خواهید و یا پرینتری می‌خواهید که خروجی‌های دیگری هم داشته باشد.
پرینترهای چند کاره که تمرکز بیشتری روی چاپ عکس دارند برای استفاده خانگی بهترند و اگر تمرکز آن روی چاپ متن باشد برای کارهای اداری مناسب است. البته بیشتر پرینترهای چند کاره multifunction printers (MFPs) برای استفاده دوگانه در خانه و یا در اداره(خصوصا در دفترخانه) طراحی شده‌اند. باید ببینید کدام کار پرینتر برای شما مهمتر است؟چاپ عکس یا چاپ متن؟ استفاده در خانه یا در اداره؟

رایج ترین  تکنولوژیهای چاپ در جهان، لیزری و جوهرافشان است. بیشتر قابلیت های این دو تکنولوژی یکسان است اما تفاوت هایی هم دارند. تقریبا همه چاپ‌های لیزری(و مدل کلاس لیزر، مانند جوهر جامدها و چاپگرهای مبتنی بر LED) دارای چاپ متن با کیفیت بالاتر از هرنوع چاپ جوهرافشانی هستند و تقریبا همه چاپ عکس‌های جوهرافشان با کیفیت‌تر از اکثریت قریب به اتفاق چاپ لیزری می باشد. حالا از خودتان بپرسید که برای شما چاپ متن مهمتر است یا عکس؟ و بعد تکنولوژی چاپ پرینتر را انتخاب کنید.

پرینتر لیزری رنگی تک کاره - سایت کالاسود

آیا شما به یک پرینتر تک کاره نیاز دارید یا یک پرینتر چند کاره(MFP)؟

در پرینتر تک کاره فقط امکان چاپ وجود دارد. اما داشتن پرینتری با قابلیت های اضافی، به معنای انتخاب یک MFP (پرینتر چند کاره) است که به عنوان همه چیز یکجا (all-in-one)  یا (AIO) نیز شناخته می شود. توانایی‌های اضافه شده در پرینتر چند کاره عبارتند از: اسکن، کپی، فکس از کامپیوتر، فکس مستقل، و اسکن به ایمیل. در پرینترهای اداری نیز معمولا یک تغذیه اتوماتیک سند (ADF) اضافه می شود که برای اسکن، کپی، و  یا فکس اسناد با صفحات متعدد و در اندازه های مختلف مناسب است. برخی از ADFها می توانند با اسناد دو طرفه کار کنند، صفحات را معکوس کنند، و از طرف دیگر اسکن بگیرند ، و یا از دو سنسور برای اسکن هر دو طرف  صفحه استفاده کنند  به طوری که با یک بار اسکن هر دو طرف اسکن شده باشد.

برخی پرینترهای چند کاره گزینه های دیگری نیز ارائه می کنند. پرینترهای باقابلیت وب (Web-enabled) ، در هر دو مدل خانگی و اداری، می توانند به طور مستقیم از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل و امکان  دسترسی و چاپ محتوای انتخاب شده را بدون نیاز به یک کامپیوتر فراهم کنند. بسیاری از پرینترهای چند کاره با قابلیت Wi-Fi (Wi-Fi-enabled) به شما اجازه می دهد تا از دستگاه موبایل یا تبلت خود اسناد و تصاویر را چاپ کنید. برخی از مدل ها نیز امکان ایمیل اسناد به پرینتر را دارند، که سپس می‌توان آنها را  به نسخه قابل چاپ تبدیل کرد.

پرینتر لیزری سیاه و سفید چند کاره - سایت کالاسود

آیا شما به نسخه قابل چاپ رنگی نیاز دارید؟

برای یک پرینتر خانگی، شما احتمالا نیاز به چاپ رنگی خواهید داشت، اما در یک مدل اداری، اگر فقط به چاپ اسناد نیاز دارید هیچ دلیلی وجود ندارد که پول بیشتری صرف خرید پرینتر رنگی کنید. با این حال باید به خاطر داشته باشید که به کمک پرینتر لیزری رنگی می توانید جزوات،مجلات و تبلیغات با تعداد پایین را با کیفیت بالایی چاپ کنید که در این صورت نیز از لحاظ اقتصادی به صرفه است.

پرینتر لیزری رنگی چند کاره - سایت کالاسود

چه مقدار فضا برای پرینتر خود نیاز دارید؟

خیلی خوب به اندازه چاپگر نگاه کنید. حتی برخی از مدل های خانگی ممکن است روی میز شما جا نشوند. در حال حاضرتعداد زیادی از نسخه های جمع و جور وجود دارد که مناسب فضاهای تنگ در آپارتمان ها، ادارات، و اتاق های خواب است.
 

چگونه چاپگر را به کامپیوتر وصل می کنید؟

علاوه بر یک پورت USB، اکثر چاپگرهای اداری و تعداد زیادی از چاپگرهای خانگی شامل پورت اترنت(شبکه) هستند، بنابراین شما می توانید به راحتی چاپگر خود را روی شبکه به اشتراک بگذارید. بسیاری از چاپگرها نیز قابلیت Wi-Fi دارند. با استفاده از فناوری شبکه بی سیم، شما از هر نقطه ای که دسترسی به این شبکه داشته باشد می توانید به چاپگر خود متصل شوید. برای اطلاع بیشتر مقاله آموزش نصب پرینتر را مطالعه کنید.
آیا چاپگر شما اتصال Wi-Fi دارد یا نه؟ البته بعضی از چاپگرها دارای (Wi-Fi Direct) شبکه بی سیم مستقیم هستند که می تواند به بسیاری از دستگاه های Wi-Fi دار متصل شود.  چاپگرهایی وجود دارند که با اتصال به تجهیزاتی نظیر گوشی و تبلت‌های نزدیک خود می‌توانند تنها با لمس گوشی و تبلت، عملیات چاپ را انجام دهند. برای آشنایی بیشتر مقاله پرینت از گوشی هوشمند را مطالعه کنید.

پرینتر جوهر افشان چند کاره - سایت کالاسود

به چه سطحی از کیفیت خروجی نیاز دارید؟

کیفیت خروجی در چاپگرها به طور قابل توجهی متفاوت است. کیفیت چاپ باید برای متن، فایل‌های گرافیکی و عکس به صورت جداگانه بررسی شود.داشتن کیفیت بالا در یک نوع  لزوما به معنای کیفیت بالا برای انواع دیگر نیست.

سرعت چطور؟

اگر نیاز شما برای چاپ فقط یک یا دو صفحه است، شما احتمالا یک چاپگر سریع نیاز ندارید. اما اگر اسناد شما طولانی و زیاد هستند برای شما سرعت مهم است و احتمالا یک چاپگر لیزری می خواهید. به عنوان یک قاعده، سرعت چاپگرهای لیزری تقریبا همان سرعتی است که کارخانه برای اسناد متنی ادعا می کند. چرا که برای چاپ آن زمان پردازش زیادی لازم نیست. اما چاپگرهای جوهرافشانی که دارای سرعت بیشتر باشند، از لیزری گران تر است و معمولا به آن سرعتی که کارخانه ادعا می کند، نمی رسند. با این حال، می توانید سرعت بیشتر پرینتر لیزری را با قیمت پایین تر پرینتر جوهرافشان درنظر داشته باشید و ببینید کدام برای شما مهمتر است.

چه تعداد پرینت می کنید؟

اگر شما فقط چند صفحه در روز چاپ می کنید، لازم نیست در مورد اینکه یک چاپگر برای چه مقدار چاپ طراحی شده است، نگران باشید. توصیه می شود حداکثر ظرفیت ماهانه (monthly duty cycle)خود را تعریف کنید. برای پیدا کردن آن ببینید چقدر در ماه کاغذ می خرید و چه مقدار از آنها را چاپ کرده اید و بعد چاپگر را انتخاب کنید.
همچنین حداقل و حداکثر اندازه کاغذ را در نظربگیرید. آیا شما نیاز به یک دوپلکسر برای چاپ دو رو دارید؟ ظرفیت مخزن ورودی چاپگر چقدر باشد؟ برای ظرفیت ورودی، یک قاعده سرانگشتی این است که نیاز نباشد بیش از هفته‌ای یکبار برگه به آن اضافه کنید.

در نهایت چه مقدار برای چاپ هزینه می شود؟

در نهایت، باید هزینه را بررسی کنید. اکثر تولید کنندگان هزینه چاپ برای هر صفحه را به شما می گویند.(و یا هزینه هر صفحه چاپ عکس) . برای دریافت کل هزینه ، ابتدا هزینه سالانه برای هرنوع از چاپ ها (تک رنگ سیاه و سفید، اسناد رنگی، عکس رنگی) را محاسبه کنید. برای این کار هزینه چاپ  در هر صفحه را ضرب در تعداد چاپ سالیانه آن کنید. حالا آنها را باهم جمع کنید و بعد آن را ضرب درتعداد سال مورد انتظارتان برای استفاده از چاپگر بکنید و آن را با هزینه اولیه خرید چاپگر جمع کنید. حالا می توانید چاپگری را انتخاب کنید که در دراز مدت کمترین هزینه را داشته باشد.

برای پیدا کردن چاپگری که درست مورد نیاز شما باشد، موارد فوق را بررسی کنید. چاپگرهای بی‌سیم  wireless printers  را فراموش نکنید.

      

      

   


برای آشنایی با تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان  کلیلک کنید.

آیا می دانید طرز کار پرینتر لیزری چگونه است؟  آموزش تعویض کارتریج تونر در پرینتر لیزری

آیا می دانید طرز کار پرینتر جوهرافشان چگونه است؟  آموزش تعویض کارتریج جوهر در پرینتر جوهرافشان

آموزش نصب پرینتر در سیستم عامل ویندوز و مکینتاش


فروش انواع پرینتر در فروشگاه اینترنتی کالاسود

خرید و قیمت پرینتر لیزری سیاه و سفید تک کاره و چند کاره

خرید و قیمت پرینتر لیزری رنگی تک کاره و چند کاره

خرید و قیمت پرینتر جوهر افشان چند کاره و تک کاره


آیا می دانید به جز کارتریج اصلی می‌توانید از کارتریج طرح اصلی هم استفاده کنید؟

برای آگاهی بیشتر در مورد کارتریج طرح و کارتریج اورجینال مطالب زیر را مطالعه کنید.

1- آشنایی با انواع کارتریج     2- کارتریج طرح چیست؟     3- نگاهی به داخل کارتریج اصلی hp (کارتریج تونر hp)


فروش انواع کارتریج اورجینال و کارتریج طرح  در فروشگاه اینترنتی کالاسود

فروش انواع کارتریج تونر(برای پرینترهای لیزری) و کارتریج جوهر(برای پرینترهای جوهرافشان) فروشگاه اینترنتی کالاسود 

نوشته شده توسط amir hossein.M 2016/06/24 12:17:20 0 نظرات وبلاگ پرینتر,

ارسال یک نظر