طرز کار پرینترهای جوهرافشان

طرز کار پرینترهای جوهرافشان

پرینتر جوهرافشان چگونه کار می کند؟

چگونه قطرات جوهر از پرینتر روی کاغذ منتقل می شوند؟

    

     

پرینترهای جوهرافشان با استفاده از صفحات موازی شارژ شده، قطرات جوهر را به سمت کاغذ هدایت می‌کنند. جوهر معمولا داخل کارتریج و یا مخزن پرینتر قرار دارد. دو روش برای فرستادن قطرات جوهر روی کاغذ وجود دارد.

 

طرز کار پرینتر جوهرافشان - روش اول

در بعضی پرینترهای جوهرافشان، قطرات کوچک جوهر هنگام حرکت رفت و برگشتی هد در عرض کاغذ از آن خارج  می‌شود (شکل1). معمولا نازل هد در پرینتر، این قطرات را طوری تولید می کند که قطر آنها حدود یک دهم میلیمتر باشد. تعداد این قطرات در هر ثانیه در حدود 150 هزار قطره بوده که سرعتی برابر با 18 متر بر ثانیه دارند. هنگامی که هد پرینتر از قسمتی از کاغذ عبور می‌کند که نباید چیزی روی آن نوشته شود، الکترودهای شارژ روشن شده و میدان الکتریکی بین هد پرینتر و الکترود بوجود می‌‌آید. بدین ترتیب قطرات جوهر با القای الکتریکی شارژ می‌شوند(بار هد پرینتر از نظر الکتریکی زمین شده است) و صفحات انتقال، مانع از عبور قطرات شارژ شده به سمت کاغذ می‌گردند(یعنی صفحات انتقال مسیر قطره را منحرف می‌کند تا قطره ها به سمت کاغذ نروند). هنگامی که هد پرینتر به منطقه ای می‌رسد که جوهر باید استفاده گردد، الکترودها خاموش شده و جوهر بی بار می‌گردد و می‌تواند از میان صفحات انتقال عبور کرده و روی کاغذ نقش ببندد. حرکت هد پرینتر در عرض کاغذ، معین کننده نقشی است که روی کاغذ خواهد افتاد.

هد پرینتر جریان ثابتی از قطرات جوهر را منتشر می‌کند. قطرات شارژ نشده بطور مستقیم از میان صفحات عبور کرده و به کاغذ می‌رسند و همچنین در قسمت‌های سفید کاغذ، قطرات شارژ شده به مخزن جوهر منحرف می‌گردند. قابل ذکر است که اثر هر نقطه در صورت بزرگنمایی کاغذ قابل مشاهده می‌باشد.

توضیحات شکل1:
هد پرینتر جریان ثابتی از قطرات جوهر را منتشر می‌کند. قطرات شارژ نشده بطور مستقیم از میان صفحات عبور کرده و به کاغذ می‌رسند و همچنین در قسمت‌های سفید کاغذ، قطرات شارژ شده به مخزن جوهر منحرف می‌گردند. قابل ذکر است که اثر هر نقطه در صورت بزرگنمایی کاغذ قابل مشاهده می‌باشد.

     

طرز کار پرینتر جوهرافشان - روش دوم

برخی دیگر از پرینترهای جوهرافشان، تمام قطرات جوهر را شارژ می‌کنند. دو صفحه موازی متناسب با سیگنال کنترلی که از کامپیوتر ارسال می گردد، شارژ شده و قطرات را بطور عمودی روی کاغذی که در حرکت افقی می‌باشد، هدایت می‌کنند (شکل 2). مانند روش قبل، هنگامی که ورود جوهر روی کاغذ لازم نیست،  قطرات مانند طرح قبل از مسیر خارج می‌شوند.

برخی دیگر از پرینترهای جوهر افشان، تمام قطرات جوهر را شارژ می‌کنند. دو صفحه موازی متناسب با سیگنال کنترلی که از کامپیوتر ارسال می گردد، شارژ شده و قطرات را بطور عمودی روی کاغذی که در حرکت افقی می‌باشد، هدایت می‌کنند (شکل 2). مانند روش قبل، هنگامی که ورود جوهر روی کاغذ لازم نیست،  قطرات مانند طرح قبل از مسیر خارج می‌شوند.

توضیحات شکل2:
قطرات شارژشده بطور عمودی از صفحه کاغذ منحرف می گردند.

 

  

  


آیا می دانید طرز کار پرینتر لیزری چگونه است؟

چگونه بهترین پرینتر را انتخاب کنیم؟ بهترین پرینتر مطابق با نیازهای شما کدام است؟

آموزش تعویض کارتریج تونر در پرینتر لیزری.  آموزش تعویض کارتریج جوهر در پرینتر جوهرافشان.

برای آشنایی با تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان  کلیلک کنید.


فروش انواع پرینتر در فروشگاه اینترنتی کالاسود

خرید و قیمت پرینتر جوهرافشان چند کاره

خرید و قیمت پرینتر جوهرافشان تک کاره


آیا می دانید به جز کارتریج اصلی می‌توانید از کارتریج طرح اصلی هم استفاده کنید؟

برای آگاهی بیشتر در مورد کارتریج طرح و کارتریج اورجینال مطالب زیر را مطالعه کنید.

1- انواع کارتریج     2- کارتریج طرح چیست؟     3- نگاهی به داخل کارتریج اصلی hp (کارتریج تونر hp)


فروش انواع کارتریج اورجینال و کارتریج طرح  در فروشگاه اینترنتی کالاسود

فروش انواع کارتریج تونر(برای پرینترهای لیزری) و کارتریج جوهر(برای پرینترهای جوهرافشان) فروشگاه اینترنتی کالاسود 

نوشته شده توسط mohammad reza.M 2016/06/23 10:47:58 0 نظرات وبلاگ پرینتر,

ارسال یک نظر