طرز کار دستگاه زیراکس(زیروگرافی) و پرینتر لیزری

  

دستگاه زیراکس

زیراکس چیست و چگونه کار می کند؟

پرینتر لیرزی چیست و طرز کار آن چگونه است؟

   

  

دستگاه زیراکس یا زیروگرافی

دستگاه زیراکس یا زیروگرافی(Xerography) در سال 1940میلادی، به وسیله چسترکارلسون(Chester F. Carlson) ساخته شد و به نام او ثبت گردید. شرکت زیراکس(Xerox) در سال 1947 میلادی، اقدام به تولید انبوه این دستگاه نمود.

 چستر کارلسون با اولین دستگاه زیراکس - Chester F. Carlson

شکل زیر دستگاه زیراکس 914 است که یکی از اولین دستگاه های فتوکپی کاغذ بود که به میلیون ها نفرفروخته شد.

 زیراکس 914 یکی از اولین دستگاه های فتوکپی کاغذ بود که به میلیون ها نفرفروخته شد

 زیراکس 914 یکی از اولین دستگاه های فتوکپی کاغذ بود که به میلیون ها نفرفروخته شد

معنی زیراکس چیست؟

دستگاه زیراکس(Xerox) یک دستگاه نسخه برداری است که در آن از جوهر مایع استفاده نشده است. پیشوند (Xero) از کلمه ای یونانی به معنی (خشک) گرفته شده است. و انتخاب کلمه Xerox برای این دستگاه به علت این بوده که دستگاه زیراکس از روش نسخه برداری با جوهر استفاده نمی‌کرده است.

طرز کار دستگاه زیراکس یا زیروگرافی

بعضی از مراحل کار دستگاه زیراکس به مفاهیم ساده ای از الکتریسته ساکن و نور مربوط می شود. شاید مهم ترین ایده‌ی به کار رفته در این دستگاه استفاده از مواد رسانای نوری در تشکیل تصویر باشد. رسانای نوری ماده ای است که در تاریکی رسانایی ضعیفی دارد اما وقتی در معرض نور قرار می گیرد رسانای نسبتا خوبی می ‌شود. رسانای نوری به کار رفته در دستگاه زیراکس، اغلب سلنیوم یا یکی از ترکیبات سلنیوم دار است.

در دستگاه زیراکس استوانه فلزی دواری وجود دارد که سطحش با لایه ای نازک از یک ماده‌ی رسانای نوری پوشانده شده است. به این مجموعه درام (drum) می‌گویند.

شکل زیر مراحل کار دستگاه زیراکس را نشان می‌دهد.

عنوان: مراحل کار دستگاه زیراکس یا زیروگرافی - توضیحات: مراحل تشکیل یک رونوشت در دستگاه زیراکس عبارتند از: مرحله 1 (باردار کردن درام)، مرحله 2 (ایجاد تصویر روی درام به وسیله بار مثبت) مرحله 3 (به کارگیری تونر) ، مرحله 4 (انتقال تصویر از درام به کاغذ) و مرحله 5 (تثبیت تصویر روی کاغذ) https://kalasood.com   

مرحله 1- باردار کردن درام: به سطح درام در تاریکی بار مثبت داده می‌شود.

مرحله 2- ایجاد تصویر روی درام به وسیله بار مثبت: صفحه ای که می خواهیم تکثیر شود را با تاباندن نور روشن می کنیم. نور بازتابیده از این صفحه پس از عبور از عدسی یا همان لنز(Lenz)، تصویری از این صفحه را روی درام می اندازد. در قسمت هایی از سطح درام که توسط نور روشن شده است، سطح درام رسانا شده و بار مثبتش خنثی می گردد. بقیه قسمت هایی که نور دریافت نکرده اند، همچنان باردار باقی می مانند. به این ترتیب تصویری غیر قابل مشاهده از صفحه مورد نظر به صورت توزیعی از بار مثبت روی سطح درام ایجاد می شود.

مرحله 3- به کارگیری تونر: پودرسیاه رنگ که دارای بار منفی شده است و تونر(toner) نام دارد روی سطح درام پاشیده می شود.این پودر فقط به مناطقی می‌چسبد که دارای بار مثبت است. در این مرحله تصویر قابل رویت می‌گردد.

مرحله 4- انتقال تصویر از درام به کاغذ: به کاغذ خام، بار مثبت داده و آن را  دور درام قرار می دهند. تونر از سطح درام به سطح کاغذِ باردار شده منتقل می‌شود، و تصویر روی سطح کاغذ تشکیل می‌شود.

مرحله 5- تثبیت تصویر روی کاغذ: در پایان با عبوردادن کاغذ از یک منطقه داغ، تونر روی سطح کاغذ تثبیت می‌شود، و تصویری دائمی از نسخه اصلی بوجود می‌آید.

نمای داخلی دستگاه زیراکس J75

    


پرینتر لیزری (Laser Printer)

گری استارک ودر(Gary Starkweather)، مخترع آمریکایی، در سال 1968 میلادی موفق به ساخت پرینتر لیزری شد.

گری استارک ودر - Gary Starkweather

طرز کار پرینتر لیزری

در پرینتر لیزری هم مانند دستگاه زیراکس، یک استوانه دوار به نام درام (drum) وجود دارد که با لایه ای نازک از یک ماده رسانای نوری پوشانده شده است.

پرینتر اچ پی لیزری - سیاه و سفید - مدل HP P1109پرینتر اچ پی لیزری - سیاه و سفید - مدل HP P1102پرینتر اچ پی لیزری - سیاه و سفید - مدل HP P1102w

مراحل تشکیل یک رونوشت در پرینتر لیزری، شبیه مراحل کار دستگاه زیراکس است. مرحله 1 (باردار کردن درام)، مرحله 3 (به کارگیری تونر) ، مرحله 4 (انتقال تصویر از درام به کاغذ) و مرحله 5 (تثبیت تصویر روی کاغذ) مانند همین مراحل در دستگاه زیراکس است. ولی در مرحله 2 (نور دادن به درام و ایجاد تصویر روی درام به وسیله بار مثبت)، متن یا تصویر مورد نظر که به صورت یک فایل دیجیتال در حافظه کامپیوتر است، بوسیله نور لیزر به سطح درام منتقل می‌شود.(شکل 5). خاموش و روشن شدن نور لیزر و حرکت آن روی درام به وسیله کامپیوتر کنترل می شود. قسمت هایی از درام که با نور لیزر روشن شده رسانا می‌شود و بار مثبتش را از دست می‌دهد. بقیه قسمت های درام که نور نگرفته، همچنان باردار باقی می‌ماند. به این ترتیب تصویری غیرقابل مشاهده و به صورت توزیعی از بار مثبت روی سطح درام ایجاد می‌شود (مثل دستگاه زیراکس).

عنوان: مراحل کار در چاپگر لیزری - توضیحات: مراحل تشکیل یک رونوشت در چاپگر لیزری عبارتند از: مرحله 1 (باردار کردن درام)، مرحله 2 (نور دادن به درام و ایجاد تصویر روی درام به وسیله بار مثبت) مرحله 3 (به کارگیری تونر) ، مرحله 4 (انتقال تصویر از درام به کاغذ) و مرحله 5 (تثبیت تصویر روی کاغذ) https://kalasood.com

    

  

  


آیا می دانید طرز کار پرینتر جوهرافشان چگونه است؟

چگونه بهترین پرینتر را انتخاب کنیم؟ بهترین پرینتر مطابق با نیازهای شما کدام است؟

آموزش تعویض کارتریج تونر در پرینتر لیزری.  آموزش تعویض کارتریج جوهر در پرینتر جوهرافشان.

برای آشنایی با تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان  کلیلک کنید.
   
    


فروش کارتریج hp در فروشگاه اینترنتی کالاسود
فروش انواع کارتریج تونر(برای پرینترهای لیزری) و کارتریج جوهر(برای پرینترهای جوهرافشان)
   

کارتریج HP 15A کارتریج HP 13A کارتریج HP 12A کارتریج HP 05A
کارتریج HP 53A کارتریج HP 49A کارتریج HP 36A کارتریج HP 35A
کارتریج HP 83A کارتریج HP 80A کارتریج HP 79A کارتریج HP 78A
  کارتریج HP 92A کارتریج HP 85A  

      

آیا می دانید به جز کارتریج اصلی می‌توانید از کارتریج طرح اصلی هم استفاده کنید؟

برای آگاهی بیشتر در مورد کارتریج طرح و کارتریج اورجینال مطالب زیر را مطالعه کنید.

1- انواع کارتریج
2- کارتریج طرح چیست؟
3- نگاهی به داخل کارتریج اصلی hp (کارتریج تونر hp).

    

ویدئو

 

نوشته شده توسط amir hossein.M 2016/04/03 10:15:11 2 نظرات وبلاگ پرینتر,

2 نظرات

حسن:
2019/08/01 10:46:05, 10:46:05 AM
پاسخ

ممنون از مطالب خوبتون، خیلی عالی بود.

مجد:
2019/08/01 10:46:58, 10:46:58 AM
پاسخ

خوب بود. متشکرم

ارسال یک نظر