0

چشم زخم و نظر قربانی

چشم زخم چیست؟

آیا استفاده از طلسم نظر قربانی برای رفع چشم زخم فایده دارد؟

راهکارهای اسلامی برای رفع چشم زخم چیست؟

   

   

چشم زخم به آسیبی می‌گویند که چشم بد به کسی می زند و سبب صدمه یا آسیب طرف مقابل می‌شود. به این عمل چشم زدن یا نظر زدن می‌گویند و در مقابله با آن وسایلی ابداع شده است که نظر قربانی خوانده می‌شوند.

معمولا نظر قربانی را  همراه کودکان ، حیواناتی که تامین کننده درآمد خانواده بوده و نیز دیوار منازل و ... آویزان می‌کنند. آویزان کردن زنگوله و مهره به همراه نظر قربانی هم معمول بوده‌است. امروزه بیشتر از نظر قربانی برای تزئین استفاده می‌شود.

    

چشم و نظر در اسلام

در قرآن به طور مستقیم به چشم زخم اشاره نشده است اما برخی مفسران آیه "و ان یکاد" را  به این قضیه مربوط می‌دانند و برخی دیگر نیز آن را به چشم زخم کاملاً بی‌ارتباط می‌دانند. اما در احادیث این موضوع به صراحت بیان شده است از جمله:

از امام صادق (ع) روايت است كه چشم زخم واقعيّت دارد، از چشم ديگرى بر خود ايمن مباش و هم از چشم خود بر ديگرى و اگر از چشم زخم ترسيدى سه بار بگو: ما شاء الله لا حول و لا قوّة الا بالله العليّ العظيم . ( مكارم الأخلاق / ترجمه ميرباقرى، ج‏2، ص: 262)

همچنین حدیث مشهوری از پیامبر اسلام می‌گوید: «چشم زخم واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می‌دهد.» (بحارالانوار، ج 63، ص 26)

در متون دینی برای مقابله با چشم زخم راه‌ کارهایی ذکر شده است که برخی موارد آن به شرح ذیل است:

1. بدبینی نسبت به اطرافیان را به طور کلی از خود دور کنیم.

2. هر روز خود را با صدقه دادن شروع کنیم.

3. یاد كردن خداوند؛ از امام صادق علیه السلام، چنین روایت شده است: «هر كس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد كند؛ زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‏رسد».

4. گفتن «امنتُ باللّه‏ و صلی اللّه‏ علی محمد و آله»، اثر چشم‌زخم را خنثی می‌كند.

5. قرائت سوره ناس و فلق .

6. نوشتن سوره‏ های حمد، اخلاص، ناس، فلق و آیت‏ الكرسی در ورق و به همراه داشتن آنها برای رفع چشم‌زخم مفید است.

7. قرائت سه مرتبه «ماشاءاللّه‏ لاحول ولا قوه الا باللّه‏ العلی العظیم» .

بنابراین جدا از خواندن سوره های توصیه شده و دعاهای ذکر شده از جمله حرز امامان معصوم (علیهم السلام) که در کتاب مفاتیح الجنان ذکر شده است، ممکن است برخی سنگها هم چنین اثری را برای رفع چشم زخم داشته باشند.

استفاده از مهره های آبی برای دور کردن چشم زخم مبنای روایی ندارد . همچنین سایر اعمالی که برای این منظور انجام می‌شود (مثل شکستن تخم مرغ یا زدن به تخته) از نظر اسلام خرافی است.

بنابراین نظر قربانی برای تزیین کردن بکاربرده می‌‌شود و استفاده از آن برای جلوگیری از چشم زخم هیچ مبنای روایی ندارد.


  • نوشته شده توسط: kala
  • منشتر شده در: وبلاگ زیورآلات
  • تاریخ ایجاد: 1395-4-1
  • تعداد بازدید: 1813
  • نظر: 0

بلاگ های مرتبط با برچسب ها

نظرتان را بنویسید

Bank-Mellat   Bank-Saman